Pořizujeme si štěně
Pořizujeme si psa: Co nakoupit a na co si dát pozor?
Připravte se na příchod nového mazlíčka jaksepatří a přivítejte ho doma se vší parádou. Jak na to? Co všechno koupit, sehnat a zařídit? Sepsali jsme pro vás praktický seznam věcí, které přijdou vhod všem začínajícím chovatelům. Najdete v něm to nejdůležitější, co zpříjemní první společné dny vám i vašemu novému kamarádovi.
Než se ale pustíme do zmíněného seznamu “Co koupit před pořízením psa”, shrneme si pár základních informací: Adoptujete psa z útulku, nebo jej kupujete z chovatelské stanice? Budete mít štěně, nebo psího seniora? Každý z těchto pejsků totiž vyžaduje trochu odlišnou péči.
Pořizujeme si štěně
Štěně je roztomilé, hravé a můžete si jej vymazlit už od malička. Stejně jako lidské miminko ale potřebuje hodně péče a pozornosti. Proto se obrňte trpělivostí a velkou zásobou hraček na žvýkání a trhání. Když ho totiž nezabavíte vy, zabaví se samo - kousáním bot, stolů, židlí, kabelů, pohovky… Takže čím víc hraček, tím lépe.
Připravte si také čisticí prostředky, hadry a čůrací podložku. Zejména, pokud ještě není váš drobeček naučený vykonávat potřebu venku. Zapomínat byste neměli ani na vhodné krmivo pro štěňata, které dodá novému členu rodiny vše potřebné pro jeho růst.
Pořizujeme si staršího psa
Starší psi už bývají obvykle vychovaní a klidnější. Zvládají tedy vykonávat potřebu na procházce a zároveň nemají potřebu vše ožužlávat. I tak jim ale pořiďte několik druhů hraček - míčky, plyšáky, pískací hračky a přetahovací lana, ať mají pestrý výběr. Podle věku a plemena psa vyberte také vhodné krmivo. Psí senioři mají menší energetické nároky a ocení zvýšenou dávku vitamínů a minerálů na klouby. Základní výbavu proberte i s bývalým majitelem/útulkem. Řekne vám, na co je pes zvyklý, co má rád a čím mu můžete udělat radost.
Adopce psa z útulku
Útulkáči bývají ti nejlepší parťáci - jsou věrní a vděční. Chvíli sice trvá, než si na nové prostředí zvyknou, pak se z nich ale stanou oddaní společníci. Při pořizování psa z útulku se nezapomeňte poptat na jeho minulost - jestli nemá s něčím špatnou zkušenost, co má rád a naopak čeho se bojí. Zároveň se zeptejte, jak často psa krmili a čím. Přechod na novou stravu by totiž měl být plynulý, aby nevznikly střevní problémy.
Koupě psa z chovatelské stanice
V mnohých chovatelských stanicích dostanete kromě průkazu původu i základní výbavu pro štěně. Obvykle se jedná o krmivo, na které je zvyklé, deku s vůní jeho maminky (aby mu nebylo smutno), oblíbenou hračku, vodítko či jiné základní pomůcky. Každý zkušený chovatel by vám měl také doporučit, co je vhodné pro dané plemeno a na co se při jeho výchově zaměřit.
Co koupit před pořízením psa?
- Krmivo - Mělo by odpovídat věku psa, plemenu a jeho specifických požadavkům. Upřednostňujte kvalitu a vysoký podíl masa. Levným supermarketovým značkám se vyhýbejte obloukem. Pokud si nejste jisti, které krmivo je vhodné zrovna pro vašeho mazlíčka, přečtěte si náš článek Jak vybrat krmivo nebo se obraťte na naše výživové poradce. Rádi vám pomohou.
- Pamlsky - Hodí se pro “uplácení” a při výcviku. Klidně ze začátku pořiďte více druhů a vyzkoušejte, na které váš nový kamarád slyší nejvíce.
- Obojek/postroj - Každé má své výhody. Obojek se rychleji nasazuje a lépe s ním usměrníte psa. Postroj zase netlačí na hrdlo a dává pejskovi větší prostor k dýchání. Záleží tedy na vás a vašich preferencích.
- Vodítko - Pořídit můžete jednoduchá vodítka, přepínací i stopovací, která bývají dlouhá i několik metrů. Obvykle jsou vyrobena z řetízku, kůže či textilního materiálu. Samostatnou kategorií jsou poté samonavíjecí vodítka, která ale nejsou vhodná pro začátečníky a psi, kteří ještě neumí základní povely.
- Hračky - Musí být bezpečné a tak akorát veliké. Drobné hračky by mohli hravější psi a štěňata v zápalu hry spolknout.
- Pelíšek - Místo, které bude jen a jen vašeho pejska. Existuje celá řada velikostí, materiálů a provedení. Chcete-li ale psovi dopřát co nejvíce soukromí, poohlédněte se po domácí textilní boudě nebo kukani.
- Misky na vodu a krmivo - Ideálně s protiskluzovým dnem, aby v průběhu dne misky necestovaly po celé domácnosti.
- Náhubek - Při cestování se v určitých místech sluší nasadit pejskovi náhubek (např. v městské hromadné dopravě). Konkrétní náhubek ale vybírejte až s pejskem. Musí mu dobře sedět, nesmí škrtit a hlavně v něm musí bez problémů dýchat.
- Kleště na drápy - Přerůstající drápy nejsou pro psa pohodlné ani zdravé. Budete-li se chtít ujmout stříhání sami, doporučujeme kvalitní kleště určené na psí drápy. Pokud si na stříhání netroufnete, obraťte se na svého veterináře. Se stříháním by si měl hravě poradit.
- Roztok na čištění uší a očí - Jednou za čas je potřeba pejskovi vyčistit oči a uši. K těmto účelům skvěle poslouží speciální roztoky, které seženete u veterinářů a ve specializovaných prodejnách.
- Psí šampón - Psa koupejte jednou za 14 dní až jednou za měsíc kvalitním psím šampónem. S lidskou kosmetikou raději neexperimentujte - může pejskovi vyvolat alergii, lupy a jiné nepříjemné kožní problémy.
- Hřeben/kartáč - Měl by odpovídat srsti pejska a účelům. Zakoupit můžete kartáče na vyčesávání, styling i na rychlé rozčesávání zacuchaných chuchvalců.
- Dentální hygiena - U štěňat se dentální hygiena příliš neřeší, protože jim mléčné zuby vypadají. Jakmile má ale pes dospělé zuby, měli byste si jednou za čas zahrát na zubaře - provést kontrolu a jemně zoubky vyčistit. Existují na to speciální psí kartáčky a zubní pasty. Vhodnou přírodní variantou je také kokosový olej, po kterém se navíc psi olizují až za ušima.
- Odchlupňovače - První pomoc pro vaše oblečení. Skvěle ale poslouží i pro rychlé odchlupnění křesel, pohovky nebo peřiny.
- Přepravka, cestovní taška či pásy do auta - Pro pohodlné a bezpečné cestování.
- Koberec - Pokud máte doma kluzkou podlahu, doporučujeme do některých místností položit koberec. Věčně rozjíždějící se psí nožky mohou způsobit problémy při vývoji pohybového aparátu. Navíc hladká podlaha nebývá k ležení tak pohodlná jako měkký koberec.
Závěrem vám a vašemu novému kamarádovi přejeme příjemné nakupování, pohodové procházky a hodně veselých zážitků na společné cestě životem.