Něco o správném krmení psa
Hotová krmiva pro psy představují jednoduché a zcela bezpečné řešení. Vám ušetří práci a čas. A pes dostane v jedné dávce veškeré živiny, které potřebuje. Dbejte však na kvalitu krmiv, která vybíráte. Pokud budete chtít ušetřit na kvalitních krmivech a nakoupíte levnější produkty, může se později stát, že se u veterináře poté nedoplatíte.
Dávejte raději přednost superprémiovým krmivům, která mají kvalitní a vyvážené složení vitamínů, minerálů a dalších látek.
Dostává-li pes po delší dobu stejné krmivo, jeho střevní mikroflóra se přizpůsobí podávané stravě a trávicí trakt pracuje mnohem efektivněji.
Časté změny ve výživě představují pro organismus zátěž – zažívací ústrojí zpočátku neumí řádně využít všechny obsažené živiny. Přivykání na jinou skladbu potravy se může projevit , například průjmem nebo zvracením.
Pokud krmivo přeci jen musíte z nějakého důvodu změnit, dejte svému psovi čas, aby si na novou skladbu potravy zvykl. Nejlépe uděláte, pokud do původního jídla přimícháte trochu nového krmiva.
Postupně v průběhu týdne zvyšujte jeho podíl v krmné dávce až na 100%.
Pro psí zažívaní není nic horšího než neustálé střídání typů jídla. ( vařené*konzervy*granule)
Nemějte obavy, že se psovi krmivo přejí. Psi a kočky jsou velmi konzervativní strávníci, kteří si na pestrý jídelní lístek nepotrpí.
Za prvé mají mnohem méně chuťových buněk než člověk a za druhé, vzhledem ke specifikům svého trávení přirozeně preferují stejnou skladbu potravy.
Jakmile se rozhodnete pro určité krmení, bezdůvodně je neměňte, nestřídejte, ani je nekombinujte s jinou složkou (výjimku tvoří pouze míchání granulí s konzervou stejné značky a typu).
Při zkrmování vybraného krmiva hodnoťte sami jeho vliv na vašeho psa, všímejte si jeho zdravotního stavu, kondice, kvality srsti i množství a kvality výkalů. Podle nich dobře poznáme, jak je pes stravován.
Při správném krmení jsou psí výkaly měkké, formované, hnědé.
Tvrdé až drobivé výkaly víceméně bílé barvy svědčí o přílišném zkrmování kostí, naopak mazlavé až řidší výkaly tmavé až černé barvy svědčí o zbytečně velkých porcích masa.
Po jídle pak by pes měl asi 1 - 2 hodiny odpočívat. Nenuťme jej tedy po hlavním jídle k jakékoli činnosti. Tento oddych je potřebný pro využití výživných látek v potravě organismem psa a také je prevencí před přetočením žaludku, které je hrozbou především u velkých plemen.
Kvalitu krmiva nelze správně posoudit, pokud psa přikrmujete např. zbytky od oběda či večeře. Taková strava psovi škodí, proto ji nikdy psovi nepředkládejte.